• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri

Calificare în finală! David Popovici, locul al doilea în semifinala probei de 100 metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

David Popovici în finală la 100 m liber
David Popovici [Sursa foto: Facebook, colaj Radio Impuls]
David Popovici s-a calificat în finala probei 100 m liber de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Luni seara, David Popovici a cucerit aurul în proba de 200 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris, prima sa medalie olimpică. Aseară, tânărul înotător român a concurat în semifinalele probei „regine” de 100 de metri liber, reușind să se califice în finală, care va avea loc astăzi, 31 iulie, de la ora 23:39.

David Popovici a terminat semifinalele cu cel de-al cincilea timp: 47.66. Primul a fost chinezul Pan Zhanle (47.21),

pe locul al doilea australianul Chalmers (47.58), iar pe trei ungurul Nandor Nemeth (47.61). Sportivul nostru a fost recordman mondial la 100 m liber (46.86), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46.80).

David Popovici[Sursa foto: Facebook]

Lista cu finaliștii de la proba de 100 m liber

Lista cu finaliștii de la proba de 100 m liber[Sursa foto: Twitter]

Clasamentul celei de-a doua semifinale la Jocurile Olimpice 2024

Clasamentul celei de-a doua semifinale[Sursa foto: Twitter]

Programul românilor la Jocurile Olimpice 2024- Miercuri, 31 iulie:

Sportivii români vor evolua la Jocurile Olimpice de la Paris, pe 31 iulie, la canotaj, înot, judo, tenis de masă, tir cu arcul şi triatlon.

Judo

• 11:00 90 kg masculin- primul tur: *Alex Creţ- Krisztian Toth (Ungaria)
  • 17:00 90 kg masculin- recalificări şi meciuri pentru medalii: Alex Creţ (dacă se califică)
    * meciul şase pe tatami doi

Tenis de masă

• 16:00 simplu feminin- optimi: Bernadette Szocs- Sofia Polcanova (Austria)

Tir cu arcul

• 14:57 individual feminin- primul tur: Mădălina Amăistroaie- Mikaella Moshe (Israel)