• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri

Campion olimpic! Novak Djokovic, prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 - VIDEO

Novak Djokovic medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Novak Djokovic  [Sursa foto: Facebook/ Captură video, colaj Radio Impuls]
Novak Djokovic a izbucnit în plâns după ce a cucerit duminică, 4 august, prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Victorie legendară! Novak Djokovic, numărul doi mondial, a câştigat prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice, duminică, după ce l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz cu scorul de 7-6 (7/3), 7-6 (7/2), în finala probei masculine de simplu, la Roland Garros. Deţinătorul recordului de titluri de Mare Şlem (24), s-a impus la capătul unui meci dramatic, care a durat aproape trei ore (2 h 50 min). Ambele seturi au fost decise la tie-break, controlate de la un capăt la celălalt de Novak Djokovic.

Potrivit ATP, sârbul este cel mai în vârstă tenismen care a jucat într-un meci pentru medalia de aur, iar Carlos Alcaraz a fost cel mai tânăr finalist de turneu olimpic. Carlos Alcaraz va primi medalia de argint, în timp ce bronzul a fost câștigat de Lorenzo Musetti, care l-a învins în finala mică pe Felix Auger-Aliassime, scor 6-4, 1-6, 6-3.

Novak Djokovic a plâns după ce a cucerit în premieră aurul olimpic

După ce a început să lăcrimeze, Novak Djokovic s-a așezat în genunchi pe zgura pariziană și a ridicat degetele către cer, în semn de mulțumire către divinitate. Ulterior, tenismenul sârb a urcat în lojă și a sărbătorit marea victorie alături de staff-ul său și de Jelena, soția lui.

Cu această victorie, obținută pe Terenul Philippe-Chatrier din coplexul de la Roland Garros, Djokovici a câștigat singurul trofeu important care-i lipsea din palmares.

Novak Djokovic [Sursa foto: Facebook/ Novak Djokovic ]

Totodată, sportivul  a rezolvat, pentru totdeauna, „enigma” celui mai bun jucător din toate timpurile, având 24 de titluri de Mare Șlem la simplu (Nadal are 22, iar Federer a adunat 20), șapte victorii în Turneul Campionilor (0, respectiv, 6) și 40 de titluri ATP Masters 1000 (36, respectiv 28). De asemenea, a fost lider ATP timp de 428 de săptămâni.

Citește și: Cine este și cu ce se ocupă Yusuf Dikec, turcul care a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Paris? A fost comparat cu un asasin profesionist

Programul complet de luni al românilor prezenți la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Tenis de masă

11:00 echipe masculin, feminin- optimi: România- India

Atletism

12:35 aruncarea discului- masculin- calificări Grupa B: Alin Alexandru Firfirică

16:00 cat. 130 kg, greco-romane masculin- calificări: Alin Alexuc-Ciurariu
22:00 cat. 60 kg, greco-romane masculin- semifinale: Răzvan Arnăut (dacă se califică)
22:00 cat. 130 kg, greco-romane masculin- calificări: Alin Alexuc-Ciurariu (dacă se califică)