Stiri

Ce a scris presa din China despre David Popovici după ce Pan Zhanle l-a învins în proba de 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris

[Sursa foto: Facebook, captura YouTube / colaj Radio Impuls]
După ce David Popovici a fost devansat de Pan Zhanle în proba de 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris, presa din China a reacționat.

La proba de 100 de metri liber, David Popovici i-a avut ca adversari în bazin pe Chris Guiliano, Nandor Nemeth, Zhanle Pan, Kyle Chalmers, Maxime Grousset, Jack Alexy și Josha Salchow. Timpul cu care David Popovici s-a clasat pe poziția a treia a fost de 47:49, la o diferență de doar o sutime față de locul al doilea și față de locul al patrulea. Medalia de aur a fost câştigată de chinezul Pan Zhanle, cu timpul 46 de secunde și 40 de sutimi, nou record mondial.

Pe a doua treaptă a podiumului urcă australianul Kule Chalmers, cu timpul 47.48. După recordul lui Pan Zhanle, presa din China a reacționat și nu a ezitat să îl laude pe cel poreclit ”Asasinul de recorduri”, datorită numeroaselor recorduri doborâte. Pentru că David Popovici l-a felicitat pe adversarul său la finalul probei, chinezii l-au elogiat pentru talentul şi gestul făcut.

”Pan Zhanle, care are mai puțin de 20 de ani, a câștigat medalia de aur în finala masculină de 100 m liber a Jocurilor Olimpice- acest rezultat a uimit pe toată lumea, la fel cum Bolt a alergat 100 de metri pe uscat în 9,58 secunde.

Marile competiții necesită adversari mari. Aceasta nu este o exagerare pentru a descrie competiția dintre doi tineri de 20 de ani și este cea mai potrivită deoarece ei reprezintă două forțe noi din puterile tradiționale ale înotului non-european și american. Mai exact, Popovici și Pan Zhanle, ambii născuți în 2004, nu aveau încă 20 de ani când au concurat pentru titlul. Amândoi au devenit celebri la o vârstă fragedă și erau cunoscuți ca și copiii minune ai bazinului.
La sfârșitul probei, dimineața devreme, Popovich a luat inițiativa de a strânge mâna lui Pan Zhanle pentru a sărbători, arătând o atitudine mărinimoasă de apreciere reciprocă”, au scris cei de la news.hangzhou.com.cn

David Popovici medalie bronz
David Popovici[Sursa foto: Facebook]

Reamintim că David Popovici s-a calificat în ultimul act al probei de 100 de metri liber cu al cincilea timp din semifinale, 47,66, așa încât nu a pornit cursa de pe culoarul favoriților, precum era obișnuit, sportivul român a luat startul în finala „probei regină” de pe culoarul doi, reușind să obțină cea de-a cincea medalie de bronz şi 11-a medalie în total pentru România la înot, în istoria Jocurilor Olimpice. David Popovici s-a aflat în fața ultimei curse la Paris la JO 2024, acolo unde a câștigat a doua medalie, cea de bronz, la câteva zile după primul său „aur” olimpic din carieră, reușit în urmă cu două zile, la proba de 200 metri liber.

Citește și: Marele rival al lui David Popovici în finala de 100 de metri, aflat în plin scandal de dopaj. Controversele care zguduie Jocurile Olimpice de la Paris 2024

David Popovici, declarații după ce a cucerit bronzul în proba de 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris

După ce s-a clasat al treilea la finalul probei de 100 de metri liber, David Popovici l-a felicitat pe Pan Zhanle și se bucură că acum poate lua la pas Parisul, după ce și-a încheiat ”misiunea” în capitala Franței, la Jocurile Olimpice: ” E extraordinar

timpul lui Pan. N-am ce să zic. Jos pălăria! A bătut cu mult recordul mondial. Asta înseamnă şi mai multă motivaţie pentru mine şi pentru cei care am ieşit în spate, să ne antrenăm şi mai tare, şi mai bine. Să încercăm să îi venim de hac. Sunt mai liniştit decât am fost după aur. Am terminat, pot vizita Parisul. Până acum, am stat baricadat în hoteluri. Nu aveam ce să fac mai mult, nu pot fi dezamăgit. Am fost la o sutime de locul 2, dar şi cel de pe locul 4 a fost la o sutime de mine. Aşa e sportul, e crunt ”, a spus David Popovici, citat de AS.ro.

david popovici medalie de bronz
David Popovici [Sursa foto: Facebook]

Citește și: Jocurile Olimpice 2024. David Popovici, medalie de bronz în finala la 100 de metri liber: "Mă bucur că am reuşit să nu mă culc pe o ureche şi să o las moale"