• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri mondene

Cum a reacţionat Novak Djokovici după ce a fost huiduit de fanii adversarului la Wimbledon: "Nu mă puteţi atinge. Am jucat în medii mult mai ostile. Sunt în circuit de mai bine de 20 de ani. Ştiu toate trucurile"

Novak Djokovici, în sferturi la Wimbledon.
Novak Djokovici [Sursa foto: Hepta, colaj Radio Impuls]
Novak Djokovici a răbufnit, chiar în timpul interviului de pe teren. Sârbul este convins că a fost o modalitate de a masca "huiduielile" împotriva sa.

Novak Djokovic (2 ATP) s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon, după ce a trecut în trei seturi, scor 6-3, 6-4, 6-2, de Holger Rune (15 ATP). Meciul a durat două ore şi patru minute. Pentru Djokovici este al 15-lea sfert de finală la Wimbledon. În sferturi, el va evolua cu australianul Alex de Minaur, favorit 9. După victoria cu Holger Rune de la Wimbledon, Novak Djokovic a oferit o reacţie categorică. Sârbul a fost deranjat de fanii englezi şi de modul în care aceştia l-au încurajat pe adversarul său, în timpul partidei.

La finalul meciului cu Rune, Djokovici a afirmat că fanii au dat dovadă de lipsă de respect la adresa sa, prin manifestările de susţinere pentru danez: "Pentru toţi fanii care au avut respect şi au rămas aici în seara asta, vă mulţumesc din adâncul inimii mele şi apreciez asta. Şi pentru toţi acei oameni care au ales să nu respecte jucătorul (în acest caz eu) să aveţi o noapte bună".Sper

că au comentat doar despre Rune şi că nu au fost lipsiţi de respect"
, i-a spus Rishi Persad, la interviul la marginea terenului.

Novak Djokovici în sferturi la Wimbledon.
Novak Djokovici[Sursa foto: Facebook]

Novak Djokovic le-a transmis celor care au dovedit lipsă de respect că nu-l pot atinge prin atitudinea lor: "Ș tiu că îl încurajau pe Rune, dar asta e o scuză pentru a mă huidui"

Cel care i-a luat interviul pe teren, Rishi Persad, a încercat să salveze situația, spunând că vocalizele din tribune au fost, de fapt, mesaje de încurajare pentru Rune, nu o atitudine lipsită de respect la adresa lui Djokovic, dar sârbul l-a contrazis. La care Novak Djokovici a răspuns: "Au fost. Au făcut-o. Eu nu accept asta. Nu, nu, nu. ştiu că îl încurajau pe Rune, dar asta e o scuză pentru a mă huidui.

Ascultaţi, sunt în circuit de mai bine de 20 de ani. Ştiu toate trucurile. Mă concentrez pe oamenii respectuoşi care plătesc biletul, iubesc tenisul şi apreciază jucătorii. Am jucat în medii mult mai ostile, credeţi-mă- voi nu mă puteţi atinge".

Despre adversarul din sferturi, Djokovici a spus: "Mă simt bine, am jucat cu Alex de câteva ori pe suprafeţe diferite, dar este prima dată pe iarbă, este unul dintre cei mai în formă tipi din circuit. Va trebui să alerg mult. Îmi place să alerg la 37 de ani."

Novak Djokovic s-a calificat în sferturi la Wimbledon! Tabloul sferturilor de finală la masculin