• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri mondene

David Popovici doboară record după record! A câștigat proba de 100 de metri liber în cadrul Campionatului Național în bazin scurt

David Popovici, campion național la 100 de metri liber, în bazin scurt [Sursa foto: Instagram]
David Popovici a doborât un nou record înaintea Mondialelor din Australia. El a câștigat proba de 100 de metri liber în bazin scurt

Anul 2022 a fos excelent pentru David Popovici. Tânărul înotător a cucerit numeroase competiții și a devenit foarte cunoscut în întreaga lume. Joi, David a câștigat proba de 100 de metri liber în cadrul Campionatului Național în bazin scurt(25 de metri) de la Otopeni.

David Popovici este campion național la 100 de metri liber, în bazin scurt

David Popovici,  multiplu medaliat cu aur la Campionatele Mondiale și Europene de natație, a fost cronometrat cu 46.62 de secunde, ceea ce reprezintă un record la proba de 100 de metri liber. Pentru tânărul, legitimat la CS Dinamo, Campionatul Național de la Otopeni reprezintă o reușită în plus înaintea Mondialelor în bazin scurt de luna viitoare, din Australia.

David Popovici, campion național la 100 de metri liber, în bazin scurt[Sursa foto: Instagram]

Podiumul a fost completat de Andrei Ungur și de Patrick Sebastian Dinu. Locul doi a fost obținut de Andrei Ungur, legitimat la CSM Brașov, cronometrat cu 48.42 secunde, iar locul trei a fost al lui Patrick Sebastian Dinu, legitimat la CS Farul Constanța, cronometrat cu 48.62

secunde.

David Popovici va concura zilele următoare și la probele de 100, 200, 400 de metri liber și 100 de metri mixt din cadrul Campionatului Național de înot în bazin scurt de la Otopeni.  în