• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri mondene

David Popovici, campion mondial la înot! Este cel mai tânăr campion mondial din istorie la 200 de metri liber: „ Pentru România înseamnă mult și sunt foarte fericit că am reușit acest rezultat pentru țara mea”

David Popovici, campion mondial la înot  [Sursa foto: Digi Sport ]
David Popovici a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale de natație, de la Budapesta.

David Popovici a câștigat aurul la Campionatul Mondial de înot în bazin de 50 m. David este medaliat și câștigă medalia de aur pentru țara noastră, fiind al treilea sportiv care reușeșete această performanță.

David Popovici, campion mondial la înot!

Campionatul Mondial din acest an ar fi trebuit să se țină la Fukuoka, în Japonia, însă pandemia nu a mai permis acest lucru și gazdele au dorit să amâne evenimentul pentru anul viitor. Însă Ungaria a venit cu propunerea de a se organiza campionatul la Budapesta.

România a fost prezentă la campionat cu întreceri din înot, polo, sărituri în apă, înot sincron și în ape deschise de patru sportivi: doi la înot și doi la sărituri. Robert Glință și David Popovici vor fi cei care vor lua startul în Duna Arena la 50 și 100 m spate, respectiv 100 și 200 m liber.

Citeste si: David Popovici se bate pentru o medalie și la proba de 100 m. Mesajul lui Iohannis după aurul obținut de înotătorul de 17 ani la Campionatele Mondiale de la Budapesta

David Popovoci era marele favorit la Mondialele de Natație de la Budapesta

Comentatorii competiției au susținut încă de la început că David Popovici va face o figură frumoasă anul acesta.

„Nu am crezut că voi mai avea vreodată emoții în privința recordului mondial în probele de 100 și 200 metri liber. Acum, cu David, avem!”, au spus comentatorii britanici.

Tânărul sportiv român a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale de natație, de la Budapesta, cu timpul 1:43.21.

„Oamenii de acasă au crezut în mine! Medalia este pentru ei. Acum voi merge să mă refac și voi fi gata pentru proba de 100 de metri”, a fost prima reacție a lui David Popovici, după aurul cucerit la Budapesta.

Ulterior, la conferința de presă, campionul a impresionat prin discursul său, dar și engleza impecabilă.

„Nu am fost atât de surprins (n.r.

când a văzut cât de repede a pornit). Pentru că am plănuit un start rapid, undeva la un 50 pe prima sută, așa că 49.96 a fost fix acolo.

Știam că trebuie să conduc cursa încă din început, asta a fost o strategie importantă, că trebuia să domin cursa încă din start. Pot spune că am mai multă încredere în mine dacă mă văd în frunte, dar nu asta m-a scos la capăt cu bine.

Ceea ce m-a scos la capăt cu bine e faptul că am avut o cursă foarte bine gândită, ne-am pregătit foarte bine pentru ea, m-am odihnit bine înainte, cred că și asta contează. We just love swimming. Suntem oameni obișnuiți care fac lucruri extraordinare. Așa îmi place să cred",  a declarat David Popovici la conferința de presă, citat de Lead.ro, potrivit Digi Sport