• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Actualitate

David Popovici, două medalii de aur şi record al competiţiei la Euro Meet Luxemburg

David Popovici medalie de aur la Euromeet Luxemburg
David Popovici a castigat doua medalii de aur la Euromeet Luxemburg [Sursa foto: Hepta]
David Popovici a câştigat două medalii de aur la cea de-a 24-a ediţie a Euro Meet Luxemburg, competiţie internaţională care a avut loc în perioada 26-28 ianuarie.

La 200 m liber, Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:46.19, performanţă cu care a urcat p prima treaptă a podiumului. Pe locul doi s-a clasat sârbul Velimir Stjepanovic (1:47.84), iar pe trei a terminat francezul Hadrien Salvan (1:48.82). La 100 m liber, Popovici a încheiat cu timpul 48.01, nou record al competiţiei. Pe locul doi s-a clasat portughezul Diogo Matos Ribeiro (48.67), iar pe trei a terminat sârbul Andrej Barna (48.70).

Citește și: "Mă bucur că am reușit să ajung pe podium. Sunt curse în care câștigi și curse în care înveți". David Popovici a cucerit medalia de bronz în finala de la 100 de metri liber la Europenele de natație de la Otopeni

David Popovici este din nou campion naţional
David Popovici

David Popovici a declarat in urma cu o luna, după ce a câştigat medalia de bronz la Europenele de înot în bazin scurt, la 100 m liber, că acest rezultat este cel mai bun pe care l-a putut obţine şi că în continuare sportivii care au urcat pe primele două trepte ale podiumului sunt mai buni decât el.

“Au fost multe valuri, dar a fost frumos. E tot ceea ce s-a putut astăzi.

În continuare italianul ş francezul sunt mai buni decât mine. Din fericire mai sunt o mulţime de concursuri şi abia aştept să fiu acolo în faţa lor, când va veni vremea. Sunt bucuros că am reuşit să termin cu o medalie. A fost o provocare foarte bună. Am învăţat să fac faţă mai bine stresului şi oboselii. Le mulţumec organizatorilor, am dormit ca un bebeluş după reuniunea de aseară”, a spus Popovici.

Citește și: Secretul "Zeiței de la Montreal"! Nadia Comăneci demonstrează că vârsta este doar un număr. Ce mănâncă pentru a se menține într-o formă de zile mari

David Popovici, medaliat cu bronz în finala probei de 100 de metri liber, la Europenele de la Otopeni
David Popovici[Sursa foto: Facebook]

“A fost un public foarte bun, pe care mi-l doresc la fiecare competiţie”, a adăugat el. Referitor la faptul că pentru el va urma sesiunea de examene la facultate, Popovici a spus: “Trebuie să mă pun cu burta pe carte. Sesiunile o să-mi spună dacă mă descurc sau nu”.

David Popovici a avut şi un mesaj pentru copii: “Faceţi sport, faceţi ce vă place şi încercaţi să vă scrieţi povestea proin sport.

Eu asta încerc să fac”. David Popovici a câştigat, duminică, medalia de bronz în proba de 100 metri liber din cadrul Campioatului European de înot în bazin scurt, la Otopeni. Aurul continental i-a revenit francezului Maxime Groussei (45.46), iar pe doi s-a clasat italianul Alessandro Miressi (45.51)