• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri mondene

"Este un atlet fantastic şi un om extraordinar. Este plăcut să îmi încerc forţele în faţa unui sportiv de un asemenea calibru". Matthew Richards, câștigătorul medaliei de aur, despre David Popovici

Matthew Richards despre David Popovici
Matthew Richards a vorbit despre David Popovici
Matthew Richards, britanicul care i-a luat medalia lui David Popovici în finala probei de 200 de metri liber la Campionatul European de înot în bazin scurt, a oferit o serie de declaraţii despre sportivul nostru.

David Popovici a ratat medaliile la 200 de metri liber. Românul a terminat abia pe locul 4. Richards este cel care l-a lăsat pe David Popovici în afara podiumului şi la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka. A dominat atunci cursa de 200 de metri liber şi a cucerit aurul, ca şi acum. Într-un interviu oferit în exclusivitate pentru AntenaSport, britanicul în vârstă de 20 de ani a precizat că este nerăbdător pentru un nou duel cu David Popovici.

A trebuit să luptăm din greu pentru această semifinală. Acum a fost nevoie să îmi testez forţele pentru a fi gata pentru finală. Atmosfera a fost fantastică, publicul a fost incredibil acum. Este plăcut să vedem atât de mulţi oameni care au venit aici pentru a-i încuraja pe sportivi. Să sperăm că va fi la fel şi în weekend.  Am vorbit cu David Popovici în această dimineaţă, cu siguranţă că ne-am urat succes înaintea semifinalei.

Am făcut amândoi o cursă bună, a fost plăcut. Sunt convins că ne vom tot întrece în următoarele zile.
(Reporter: Eşti nerăbdător să te lupţi în finală cu David Popovici?) Absolut, cu siguranţă! Este mereu plăcut. El este un atlet fantastic şi un om extraordinar. Este plăcut să îmi încerc forţele în faţa unui sportiv de un asemenea calibru", a declarat Matt Richards.

Matthew Richards, câștigătorul medaliei de aur, despre David Popovici
Matthew Richards, câștigătorul medaliei de aur

David Popovici s-a calificat în finală la 100 m liber, la Europenele în bazin scurt

David Popovici a fost cronometrat cu timpul de 46 sec 48/100 în semifinale. Cel mai rapid a fost francezul Maxime Grousset, care l-a devansat pe român cu 85/100. În serii, Popovici fusese înregistrat cu al doilea timp, 46 sec 70/100. Celălalt român care a evoluat în semifinale, Patrick-Sebastian Dinu, a obţinut al 14-lea timp, 47 sec 71/100, ratând finala care va avea loc duminică, de la ora 19:08.

" Sunt foarte obosit, de abia aştept să dorm şi sper să dorm bine. Acum sunt aşteptat şi la testul antidoping... de abia aştept să ajung acasă. A fost o zi foarte grea pentru mine, care însă mă pregăteşte pentru concursurile importante care urmează", a precizat David Popovici.