Close sidebar
Stiri

Ilie Năstase, atac fără precedent la adresa Simonei Halep: "O mare greșeală! Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?"

Ilie Năstase [Sursa foto: Facebook, captura YouTube / colaj Radio Impuls]

Decizia Simonei Halep de a participa la turneul de la Hong Kong l-a surprins pe Ilie Năstase. Reacția tranșantă a fostului campion!

In articol:

Ilie Năstase, cunoscut pentru opiniile sale tranșante, a declarat că s-ar fi așteptat ca Simona Halep să revină pe teren la un turneu de Grand Slam, precum Wimbledon, și nu la o competiție de nivel inferior, în condițiile în care a fost numărul 1 mondial și câștigătoare de Grand Slam.

„Eu mă așteptam să joace la Wimbledon! Ce turneu e ăsta la Hong Kong?! Nu înțeleg! Am vorbit și cu domnul Țiriac. A fost numărul 1 mondial, ce-ți mai trebuie să joci la Hong Kong?! E o mare greșeală! Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg? A fost numărul 1, nu? Așa gândeam când jucam. Nu știu care e ideea. Că vrea să vadă dacă poate să revină? Trebuie să se ducă într-un turneu puternic, pentru a putea să-și dea seama unde este ca valoare.Cu

ce o ajută dacă câștigă un meci de tenis în plus? N-are ce să demonstreze ea. Păcat că a stat doi ani de zile fără să joace. Asta e problema! Nu că câștigă primul tur, al doilea tur sau turneul. E decizia ei, pe ea trebuie să o întrebați. Dacă îmi dau cu părerea și spun ceva greșit, ies eu aiurea. Eu aș fi făcut altfel. Simona nu e de locul 1130, să fim serioși! Normal, ar fi trebuit să primească wildcard la Wimbledon, pentru că ea a fost câștigătoare de Wimbledon. Dar fiecare turneu gândește altfel”, a declarat Ilie Năstase, în exclusivitate, pentru  ProSport

Ilie Năstase reactie Simona Halep
Ilie Năstase[Sursa foto: Captură YouTube]

Citește și: Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, reacţionează la afirmaţiile tensimenului: "El este cel care mi-a spus că soția lui mi-a blocat numărul ocazional"

Este al treilea meci din 2024 pentru Simona Halep

Pentru Simona Halep, acesta va fi al treilea meci din 2024, după ce a evoluat la Miami Open în luna martie, unde a pierdut în primul tur în fața Paulei Badosa, cu scorul de 6-1, 4-6, 3-6.

A fost primul meci oficial după ce Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) i-a redus suspendarea pentru dopaj de la patru ani la nouă luni, perioadă deja ispășită.

“E greu să spun acum pentru că încă sunt în recuperare cu genunchiul, plănuiesc ca la final de octombrie să merg să joc un turneu în Hong Kong. Mi-aș dori tare mult, pentru că mi-e dor, simt lipsa competiției și sper să fiu sănătoasă și aptă să joc. Ăsta este planul acum”, spunea Simona Halep, înainte să primească wildcard-ul pentru întrecerea din Hong Kong.