• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri

Jocurile Olimpice 2024. David Popovici, medalie de bronz în finala la 100 de metri liber: "Mă bucur că am reuşit să nu mă culc pe o ureche şi să o las moale"

David Popovici a cucerit medalia de bronz în finala la 100 de metri liber
David Popovici [Sursa foto: Facebook, colaj Radio Impuls]
David Popovici a adăugat la palmares și o medalie de bronz, după ce s-a clasat pe locul 3 în finala cursei de 100 metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Finala de 100 metri liber a fost una extrem de disputată, cu mulți înotători de top calificându-se cu timpi foarte apropiați. Cu un timp de 47,49, David Popovici s-a clasat al treilea și a cucerit medalia de bronz. Primul clasat a fost chinezul Pan Zhanle, care a scos un timp de 46,40 și a stabilit un nou record mondial în proba de 100 metri liber. Al doilea care a ajuns la finish a fost australianul Kyle Chalmers, care a cucerit argintul cu un timp de 47,48.

Ungurul Nandor Nemeth a încheiat pe locul al patrulea, iar în continuare, locul 5 a fost tot la o sutime și a fost ocupat de eroul local, francezul Maxime Grousset.

David Popovici  medalia de bronz în finala la 100 de metri liber
David Popovici[Sursa foto: Facebook]

David Popovici, gest de mare campion în bazin, după ce a luat bronzul la 100 de metri liber

Chiar dacă nu a mai reușit să obțină medalia de aur, așa cum a făcut-o la proba de 200 de metri liber, David Popovici a fost surprins zâmbind la finalul cursei, dovedind cât de importantă este medalia pe care a obținut-o pentru România. Tânărul înotător român a dat dovadă că are puterea unui mare campion și a predat o adevărată lecție de fair-play când s-a dus și l-a felicitat personal pe rivalul chinez care a stabilit un nou record mondial.

David Popovici l-a îmbrățișat pe Zhanle Pan, cel care a înregistrat o performanță istorică. La scurt timp după cursă, cei doi au fost surprinși vorbind la marginea bazinului.

„Mă bucur mult. Nu contează că nu e aur, că e de bronz. E medalie olimpică, sunt al 3-lea din lume. Cât de strâns a fost, locul 2 a fost la o sutime de mine, locul 4 tot la o sutime.

Am reuşit să fiu mai calm şi mai controlat, dar a fost o experienţă foarte frumoasă. Mă bucur că am reuşit să nu mă culc pe o ureche şi să o las moale. Sunt foarte bucuros. Cred că cei de acasă nu îşi dau seama cât de mult poţi să munceşti pentru o sutime. Munceşti ani şi ani de zile! Înseamnă sacrificii nenumărate, o echipă foarte bună în jur. Felicitări chinezului care a spulberat recordul mondial, sigur o să ne mai întâlnim!”, a declarat David Popovici.

Citește și: Marele rival al lui David Popovici în finala de 100 de metri, aflat în plin scandal de dopaj. Controversele care zguduie Jocurile Olimpice de la Paris 2024