• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri mondene

"Mă bucur că am reușit să ajung pe podium. Sunt curse în care câștigi și curse în care înveți". David Popovici a cucerit medalia de bronz în finala de la 100 de metri liber la Europenele de natație de la Otopeni

David Popovici, medaliat cu bronz în finala probei de 100 de metri liber, la Europenele de la Otopeni
David Popovici [Sursa foto: Facebook]
David Popovici, înotătorul român în vârstă de 19 ani, s-a clasat pe locul al treilea în finala probei de 100 de metri la Campionatele Europene de natație. Chiar dacă rezultatele sale din acest an nu au fost la fel de remarcabile ca în 2022, sportivul a subliniat că a avut multe de învățat.

David Popovici a cucerit medalia de bronz în finala de la 100 de metri liber în cadrul Campionatelor Europene de natație în bazin scurt, desfășurate în țara noastră, la Otopeni. Sportivul a fost cronometrat cu timpul de 46 sec 05/100, fiind devansat de francezul Maxime Grousset, 45 sec 46/100, şi de italianul Alessandro Miressi, 45 sec 51/100. David Popovici a început foarte slab, fiind pe ultimul loc (8) după prima lungime de bazin, apoi a fost pe 7 la 50 şi 75 m, dar a avut un final impresionant, reuşind să câştige bronzul. Campionul

României fusese înregistrat cu al doilea timp din serii (46 sec 70/100) şi cu al şaselea din semifinale (46 sec 48/100).

David Popovici[Sursa foto: Facebook]

David Popovici, discurs de mare campion

„Au fost multe valuri, asta râdeam și cu câțiva înotători. A fost frumos, a fost o cursă rapidă, mă bucur că am reușit să ajung pe podium. Sunt curse în care câștigi și curse în care înveți.

E tot ceea ce s-a putut astăzi. În continuare, italianul și francezul sunt mai buni pentru mine, m-au bătut și la Campionatul Mondial la bazin scurt. Dar, din fericire, mai sunt concursuri și mai am timp să recuperez.  Publicul a fost super. E visul oricărui sportiv să concureze acasă cu această atmosferă. Sper că au plecat fericiți, eu am plecat fericit acasă, am obținut un timp bun”,  a declarat David Popovici.

„Medaliile nu reprezintă tot, chiar cred asta. Dar mă bucur că am reușit să câștig o medalie în fața unui public numeros la mine acasă. A fost o cursă agitată care s-a terminat frumos.  Mie îmi place să mă întorc mai rapid, decât să plec mai rapid. Mă rog, e un mod elegant de a o spune, nu știu să plec mai rapid. Dar trebuie să învăț. Ieri mi-a părut rău că nu am putut să mai stau cu copiii, am stat peste 45 de minute la un control antidopoing.

Și așa m-am culcat târziu. Am încercat să le explic, dar nu mă pot mișca mai repede”,  a adăugat David Popovici, la zona mixtă.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

Vineri seara, Andrei Ungur a câştigat prima medalie pentru România la Europenele de la Otopeni, bronz în proba de 100 m spate.

Citește și: "Este un atlet fantastic şi un om extraordinar. Este plăcut să îmi încerc forţele în faţa unui sportiv de un asemenea calibru". Matthew Richards, câștigătorul medaliei de aur, despre David Popovici