Stiri

Programul echipelor românești la Jocurile Olimpice de la Paris. "Tricolorii”, implicați astăzi în probe de canotaj, atletism și yachting

Programul echipelor românești, vineri, la Jocurile Olimpice de la Paris
[Sursa foto: PixaBay]
Emoţii olimpice şi astăzi. Trei echipaje de la canotaj luptă pentru medalii la Jocurile Olimpice de la Paris.

Cursele sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Paris continuă și astăzi, 2 august 2024, când „Tricolorii” sunt implicați în probe de canotaj, atletism și yachting. România are noi speranțe că poate pune în palmares medalii de la această ediție a celei mai importante competiții sportive din lume. Nu mai puțin de trei finale vor avea loc vineri la canotaj, zi în care intră în scenă și primii sportivi de la atletism din delegația noastră.

Jocurile Olimpice de la Paris[Sursa foto: PixaBay]

România a urcat pe locul 13 în clasamentul pe medalii. China se menţine lider al clasamentului pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris

David Popovici a câștigat finala probei de 200 metri liber, iar ulterior a obținut și un bronz, după ce a încheiat pe locul 3 finala la 100 metri liber de la Jocurile Olimpice, cu timpul de 47,49 secunde. Conotajul a mai oferit două momente de fericire. Andrei Cornea și Marian Enache au câștigat medalia de aur la dublu vâsle masculin. O cursă eroică, soldată cu medalii de argint la dublu vâsle feminin, au făcut și Ancuţa Bodnar și Simona Radiș.

Româncele au fost întrecute de Brooke Francis și Lucy Spoors, din Noua Zeelandă.

România a urcat pe locul 13 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris. Asta după ce tricolorii au obţinut două medalii de aur, una de argint şi una de bronz în şase zile de competiţie. Până joi, lider în clasament este China, cu 24 medalii. Chinezii au 11 medalii de aur, şapte de argint şi şase de bronz.

Pe locul doi a urcat SUA, cu un total de 37 de medalii, dintre care nouă de aur, 15 de argint şi 13 de bronz. Locul trei este ocupat de Franţa, cu 27 medalii (8 aur, 11 argint, 8 bronz).