• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri mondene

Simona Halep, primele declarații după ce s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid: „Am simțit că am jucat exact ce trebuia”

Simona Halep [Sursa foto: Captură video]
Simona Halep s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid. Primele declarații ale sportivei!

Simona Halep, nr. 21 WTA, a avut nevoie de o oră și 14 minute pentru a se impune, luni, în fața americancei Coro Gauf, nr. 16 WTA, pe care a învins-o în două seturi, 6-4, 6-4, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de la Madrid.

În primul set, Simona Halep și Coco Gauf au mers cap la cap, diferenţa fiind făcută de singura minge de break în acest act, fructificată de Simona Halep. În debutul setului secund, Gauff a fost mult mai agresivă, în care a condus cu 3-0 şi 4-1.

Simona Halep s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid[Sursa foto: Captură video]

Simona Halep a învins-o pe Coro Gauff

Simona Halep s-a apropiat la 4-2 pentru americană, Gauff a condus cu 40-0 pe propriul serviciu, dar a făcut mai multe greşeli şi Simona a revenit, reuşind un break neaşteptat. În continuare jocul a curs în favoarea Simonei, care a mai cedat doar două puncte în ultimele trei ghemuri.

„Am simțit că am jucat exact ce trebuia. Ea a fost mai agresivă în setul secund. Dar m-am regrupat, am făcut ce trebuia și am câștigat. Nu a fost deloc ușor.(...) E un an diferit, totul e diferit, încerc doar să mă concentrez pe fiecare meci pe care îl joc şi să cred în şansa mea. Am amintiri grozave, dar finala e foarte departe. Încerc doar să joc cel mai bun tenis al meu în turul următor”, a spus Simona Halep, pe teren, în interviul de la finalul partidei.

Reamintim că Simona Halep a câştigat şi primele sale două meciuri directe cu Gauff, 6-3, 6-3 în optimi la Wimbledon, în 2019, în drumul spre trofeu, şi cu 6-3, 6-4 anul acesta la Indian Wells, în turul al treilea.

Simona Halep[Sursa foto: Instagram]

Simona Halep o întâlnește pe Ons Jabeur în sferturile de finală

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 169.650 de euro şi 215 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe tunisianca Ons Jabeur (27 ani, 10 WTA), care a învins-o în optimi pe elveţianca Belinda Bencic, campioana olimpică, în trei seturi, cu 6-2, 3-6, 6-2.