• Tulcea 91.4
Stiri mondene

Simona Halep, eliminată din turul 2 al turneului WTA de la Roma

Simona Halep
Simona Halep a fost învinsă în turul 2 al turneului WTA de la Roma de Danielle Rose Collins.

Simona Halep, locul 21 WTA, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 7-6 (1), 6-3, de americanca Danielle Collins, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7, în turul al doilea al turneului de la Roma. Primul set a fost unul jucat la limită, în care ambele jucătoare au alternat la conducere și au oferit momente de joc spectaculoase. După 82 de minute, Danielle Collins s-a impus la capătul unui tie-break în care Simona Halep a luat doar un punct.

La un momnt dat, sportiva din SUA izbeşte mingile din aproape orice poziţie şi a supus-o pe spotriva noastră unei presiuni uriaşe, căreia românca i-a făcut faţă destul de bine o perioadă.

După tie-break-ul aproape perfect, Collins a continuat forma excelentă și în actul secund.

A lovit aproape mereu agresiv, a căutat loviturile direct câștigătoare și a condus cu 4-0 în startul setului. Simona Halep a reușit să câștige 3 game-uri, dar nu i-a putut pune probleme lui Collins. Americanca a câștigat setul cu 6-3 și s-a calificat în optimi.

Simona Halep, accidentare în primul set

Meciul de pe arena Pietrangeli a fost unul cu emoţii pentru Simon Halep, din cauza unui moment care i-ar fi putut pune din nou în pericol cariera.

La scorul de 4-3 pentru Danielle Collins, Simona Halep a alergat spre o minge trimisă în cross de adversară.

A încercat să alunece pe zgură și să se așeze pe lovitura de forehand, dar s-a lovit la glezna dreaptă. Din nefericire, sportiva a călcat strâmb și a căzut.

S-a ridicat cu dificultate, iar în primele momente a părut să acuze accidentarea. Inclusiv sportiva din Statele Unite ale Americii a fost îngrijorată, s-a apropiat de fileu și s-a interesat de starea Simonei.

Pe ce loc va fi Simona Halep în clasamentul WTA după eliminarea de la Roma

Pentru calificarea în turul 2, Simona Halep a primit 60 de puncte WTA, astfel că şi-a îmbunătăţit puţin punctajul, după ce la ediţia de anul trecut s-a retras în aceeaşi fază, dar atunci a luat 1 punct pentru că a intrat direct în turul 2. Astfel, forul număr 1 mondial e acum pe locul 19, cu 2.126 de puncte.