• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri mondene

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, la Campionatele Mondiale de natație pentru juniori de la Lima.

David Popovici a făcut senzație la Campionatele Mondiale de Nataţie pentru juniori desfășurate în Peru, la Lima. După ce a reușit să cucerească medalia de aur în proba de ștafetă 4x100 liber, alături de Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu, tânărul de 17 ani a obținut o nouă performanță și a câștigat finala probei de 200 m liber. Calm, cu mare încredere în propriile forțe, David Popovici a alunecat elegant pe apă în finală.

Sportivul din România a încheiat cu un timp record pentru competiția de la Lima (1:46,18) și a oferit prima sa reacție la finalul cursei.

"Publicul m-a ajutat enorm, mă distrez, a fost o cursă foarte bună",  a declarat David Popovici, potrivit  Pro Arena.

Podiumul la 200 m liber a fost completat de maghiarul Daniel Meszaros (1:48.98) şi de italianul Filippo Bertoni (1:49.05).

Astfel, după aurul de la Mondialele de seniori, aurul de la Europenele de juniori şi aurul de la Europenele de seniori, David Popovici îşi trece în palmares şi aurul la Mondialele de juniori, întregind astfel o vară fantastică pentru el şi pentru nataţia româneasc.

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber
David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber[Sursa foto: Instagram]

România şi-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediţie a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18

min. şi a câştigat fără emoţii medalia de AUR cu un nou record al competiţiei”,  este mesajul transmis de Federaţia Română de Nataţie.

Ce au făcut ceilalți români în Peru?

La 200 m fluture feminin, Andra Gorecki a reuşit să se claseze pe locul patru, cu timpul 2:15.12. La 100 m spate, Aissia Prisecariu a ocupat locul 5, iar Rebecca Diaconescu s-a clasat pe 6.

Timpii lor: Aissia Prisecariu – 1:02.58 min., Rebecca Diaconescu – 1:02.93 min. La 100 m liber feminin, Bianca Costea s-a calificat în finală.