România, în optimile Euro 2024! Selecţionerul Slovaciei, Francesco Calzona, reacţie după calificarea tricolorilor: "Este o echipă puternică şi îmi place cum joacă"

România, în optimile Euro 2024
România, în optimile Euro 2024 [Sursa foto: Hepta, colaj Radio Impuls]
România s-a calificat miercuri seara în optimile EURO 2024, după ce a terminat grupa E pe primul loc.

România a câștigat grupa E de la Campionatul European 2024! Slovacii ne-au condus cu 1-0, dar naționala lui Edi Iordănescu a luptat eroic și a egalat prin Răzvan Marin, după penalty-ul scos de Ianis Hagi. Este a doua oară în istorie când vom juca în fazele eliminatorii ale unui turneu continental. Selecţionerul Slovaciei, Francesco Calzona, a declarat, miercuri seară, că România este o echipă puternică, subliniind că îi place stilul de joc abordat de tricolori.

" Am vrut să câştigăm grupa şi ne-am descurcat bine în cea mai mare parte a meciului. România este o echipă puternică şi îmi place cum joacă. Orice adversar cu care ne vom confrunta acum va fi dificil. Am ajuns în optimi şi vrem să ajungem în sferturile de finală pentru fanii noştri", a spus Francesco Calzona, conform uefa.com.

România s-a calificat miercuri seara în optimile EURO 2024
România câștigă grupa de la EURO 2024 și merge în optimile de finală![Sursa foto: Instagram]

România- Slovacia 1-1 la EURO 2024

Reprezentativa României a reuşit o performanţă istorică, miercuri, la Campionatul European din Germania, reuşind calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Tricolorii au remizat în ultima etapă a grupelor cu Slovacia, scor 1-1, iar Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0.

România a încheiat grupa E pe primul loc. Echipa naţională a mai trecut de grupele Campionatului European o singură dată până acum, în 2000, când a înregistrat şi cea mai bună performanţă, ajungând în sferturile de finală. La ediţiile din 1984, 1996, 2008, 2016 şi 2020 s-a oprit în grupe. La celelalte ediţii a competiţiei continentale tricolorii nu s-au calificat. Golul României a fost marcat de Răzvan Marin, din penalti, în minutul 37 (penalti), în timp ce pentru slovaci a punctat Duda (24).

România, în optimile Euro 2024[Sursa foto: Facebook]

Orașul și stadionul pe care se dispută România – Olanda

Meciul din optimile de finală ale EURO 2024 se va disputa în Munchen, pe stadionul Allianz Arena. Un stadion care potrivit standardelor UEFA, pentru EURO 2024, are o capacitate de 66.000 de locuri. Partida va avea loc marți, 2 iulie, de la ora 19:00. Se anunță o nouă prezență masivă a fanilor români, după ce în grupe aceștia au făcut spectacol la Munchen, Koln și Frankfurt.