• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Stiri mondene

Simona Halep, calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon: „Știam că este o adversară periculoasă”

Simona Halep, calificare spectaculoasă în sferturi la Wimbledon
Simona Halep, calificare spectaculoasă în sferturi la Wimbledon [Sursa foto: Twitter]
Simona Halep a învins-o pe Paula Badosa cu scorul de 6-1 6-2 și s-a calificat în sferturi la Wimbeldon.

Simona Halep a revenit cu o victorie pe centralul londonez de la All England Club, fosta lideră WTA reușind calificarea în sferturile de la Wimbledon 2022. Jucătoarea din România a învins-o rapid pe Paula Badosa și s-a calificat în sferturile competiției fără să piardă un set. Simona Halep s-a impus în doar 59 de minute, cu scorul de 6-1, 6-2. Astfel, sportiva s-a calificat în sferturile de finală, acolo unde va juca împotriva americancei Amanda Anisimova.

Partida dintre Simona Halep  și Amanda Anisimova va avea loc miercuri, la o oră ce va fi anunțată de organizatori. Este foarte probabil ca el să aibă loc tot pe Arena Centrală.

Simona Halep, calificare spectaculoasă în sferturi la Wimbledon[Sursa foto: Twitter]

„Nu m-am gândit la acest lucru, că nu am pierdut set la actuala ediție. Joc mai bine de la o zi la alta. De abia aștept următorul meci! Mi-a fost dor să joc pe Arena Centrală, au trecut trei ani de când am mai evoluat aici.

Este ceva special pentru mine. Este un teren nemaipomenit și e o plăcere să joc aici. Am mai jucat împotriva Paulei, știam că este o adversară periculoasă, dar eu m-am simțit bine pe teren”
, a declarat Simona Halep la interviul de după meci.

După evoluția entuziasmantă din meciul cu Paula Badosa (6-1, 6-2 după 59 de minute), Simona Halep a postat o imagine pe rețelele sociale.

Fața mea spune totul” (n.r. despre joc și bucuria de a reveni pe arena centrală de la Wimbledon), spune  Simona Halep  după un succes meritat în fața favoritei 4 de la All England Club