• Tg. Mureș 106.4
  • Timișoara 93.9
  • Tulcea 91.4
Actualitate

Succes răsunător pentru David Popovici: Două medalii de aur la Campionatul European de nataţie de la Belgrad: "Am muncit foarte mult”

David Popovici, dublu campion European la natație
David Popovici, dublu campion European la natație [Sursa foto: Instagram]
David Popovici câștigă a doua medalie de aur la Europenele de natație de la Belgrad.

David Popovici a demonstrat încă o dată că este unul dintre cei mai buni înotători ai generației sale, cucerind medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatul European de natație de la Belgrad. Performanța remarcabilă a sportivului român, care a încheiat cursa cu timpul de 1:43.13, a confirmat statutul său de campion, reușind să-și apere titlul câștigat în urmă cu doi ani la Roma.

Succes răsunător pentru David Popovici

Într-o finală dominată de la început până la sfârșit, David Popovici s-a impus detașat, lăsându-și rivalii departe în urmă. Al doilea clasat, Danas Rapsys din Lituania, a terminat cu timpul de 1:45.65, la o diferență considerabilă de 2.52 secunde. Podiumul a fost completat de elvețianul Antonio Djakovic, care a încheiat cursa cu timpul de 1:46.32. Aceasta este a doua medalie de aur câștigată de Popovici la această ediție a Campionatului European, după ce miercuri a triumfat și în proba de 100 m liber.

Performanța sa din finala de 200 m liber este cu atât mai impresionantă cu cât timpul înregistrat, 1:43.13, este aproape de recordul competiției stabilit de el însuși în urmă cu doi ani la Roma, de 1:42.97. În semifinale, Popovici a înregistrat un timp de 1:46.15, arătând o creștere semnificativă în performanță în finală.

David Popovici strălucește la Europenele de natație cu două medalii de aur
David Popovici strălucește la Europenele de natație cu două medalii de aur[Sursa foto: Instagram]

David Popovici, de neînvins la Europenele de natație

Succesul lui David Popovici la Belgrad nu este o surpriză pentru cei care îl urmăresc de ani de zile. În 2022, la Campionatele Europene de la Roma, Popovici a obținut două medalii de aur, în probele de 100 m și 200 m liber, stabilind noi standarde în natația europeană. Anul acesta, el a reușit din nou să aducă aurul acasă, consolidându-și poziția ca unul dintre cei mai promițători înotători ai momentului.

"Am muncit foarte mult pentru aceste rezultate și sunt fericit că am reușit să îmi apăr titlurile. Fiecare cursă este o nouă provocare și sunt recunoscător pentru sprijinul pe care l-am primit de la echipa mea și de la toți cei care mă susțin.", a declarat Popovici după cursa de vineri. România a obținut două medalii de aur la această ediție a Campionatelor Europene de la Belgrad, ambele fiind câștigate de David Popovici.
Aceste succese nu doar că aduc mândrie țării, dar și pun bazele unor așteptări mari pentru viitoarele competiții, inclusiv pentru Jocurile Olimpice de la Paris, unde Popovici este deja calificat în probele de 100 m și 200 m liber. David Popovici continuă să impresioneze prin performanțele sale excepționale și să inspire generații viitoare de înotători, consolidându-și statutul de campion și de model în sportul românesc.

Citește și: David Popovici continuă să facă senzație! A câştigat a doua oară consecutiv titlul european la 100 m liber. Timpul obținut este al treilea rezultat din istoria probei